مشاوره والدین و تربیت فرزند

محدودیت و کنترل های دائم بیش از حد موجب میشود که حس مستقل بودن آن را ازبین ببریم و باعث بروز رفتارهایی مثل پرخاشگری در او شویم. در رابطه با نوجوان خود استفاده میکنید درواقع وارد یک جنگ با او میشوید، دیگر حس خوبی به شما ندارد و درتلاش است که شما را دراین جنگ شکست دهد و به اشخاص دیگری پناه میبرند و آسیب های جدی خواهند خورد. به دلیل تغییرات هورمونی نوجوانان ممکن است رفتارهایی داشته باشند که موجب تنش در خانواده شود، انسان ها در نوجوانی بیشتر از هر زمان دیگری به حمایت والدین احتیاج دارند. زمانی که والدین احساس کنند که از حالت طبیعی خارج شده باید نسبت به درمان خجالت کودکان خود اقدام کنند در مواردی مشاهده شده که بعضی از کودکان در موقعیت های اجتماعی دچار ناراحتی و عذاب می شوند که حتی ممکن است به شکل گریه کردن ، قشقرق ، اجتناب ، منجمد شدن و سکوت خود را نشان دهد که این موارد نشان دهنده ی اضطراب اجتماعی در کودکان می باشد و از آن جایی که تاثیر چشمگیری در پیشرفت های آتی کودکان دارد باید نسبت به درمان آن اقدام کرد .

مواقعی وجود دارند خصوصاً در مورد کودکان کم ­سن و سال که در آن، احساس می­کنید که بایستی کودک خود را کنترل بکنید. در اینجا روشی برای تادیب و کنترل رفتار کودک که هم در زمان حال مورد استفاده قرار گیرد و هم در آینده متناسب با رشد کودک مورد استفاده قرار گیرد شرح داده شده است. والدین در عین داشتن محبت و توجه باید مقتدر هم باشد، کودک یا نوجوان نباید به هیچ عنوان از رابطه والد- فرزندی سواستفاده کند. محبت و توجه کردن از نیاز های پایه و اساسی یک نوجوان است تا نیاز روانی او ارضا شود. برای آنکه بتوانید بهترین رفتار را با کودکتان داشته باشید باید نسبت به تغییرات زیستی، شناختی، اجتماعی و رشــد روانی و عاطفی فرزندتان در هر دوره سنی آگاهی داشته باشید. ایده ها را به اشتراک بگذارید و در مورد مسائل مهم با فرزندتان صحبت کنید . اگر آشنایی با روانشناسی نوجوانان و کودک داشته باشیم متوجه میشویم یکی از نکاتی که والدین باید آن را رعایت کنند این است که، انتقاد کردن ویا درد دل کردن درباره ی یکی از والدین باعث میشود که او را بدون عزت نفس بار بیاوریم، هم چنین با این کار یکی از الگو ها و قهرمان زندگی اش را در ذهن او خراب کرده می شود.

پس اگر فرزندی موفق با تربیتی ایده آل میخواهیم، ابتدا باید رفتارهایی که از نظر خود ما هم درست نیستند را تصحیح کنیم زیرا کودکان والدین را الگو خود قرار می دهند. روانشناسی در نوجوانان ثابت کرده که باید به آن ها اعتماد کنیم و اجازه دهیم خودشان تصمیم نهایی را بگیرند، نباید چیزی به آن ها تحمیل شود، با نوجوانان باید در حد اعتدال رفتار کنیم و از افراط کردن در موضوعی دوری کنیم. به عنوان مثال دادن لیوان آب به دست کودک یا پوشاندن لباس بر تن او در حالتی که خودشان توانایی پوشیدن لباس هایشان را دارند. به عنوان مثال درباره ی علت خشونت و پرخاشگری در کودک باید عوامل مختلفی را بررسی کنیم. هنگام صحبت کردن با کودک باید موارد مهمی را رعایت کنیم تا باعث از بین رفتن عزت نفس و اعتماد به نفس او نشویم بلکه باید کاری کرد که رفتار و طرز صحبت مان باعث رشد عزت نفس و اعتماد به نفس او شود. برای هر مرحله از رشد باید والدین برنامه ریزی داشته باشند واز اطلاعات کافی درباره ی مشاوره کودک و نوجوان داشته باشند که نقش مهمی در تربیت فرزند شان دارد.

یکی از عوامل مهم که در این موضوع نقش پر رنگی دارد، رفتار خود والدین کودک است، چون کودکان رفتار هایی که از اطرافیان می بیند را الگو خود قرار میدهد. برای تعامل بهتر با نوجوانان باید مشرف به مطالب روانشناسی نوجوانان باشیم چون اگر والدین به روانشناسی در نوجوان آگاهی نداشته باشند، ممکن است باعث به وجود آمدن مشکلاتی در رابطه آنها شود و باعث دورشدن نوجوان و والدین شود. هر چه دارند می خورند چون غم فردا ندارند. پس برای رفع و درمان چنین رفتارهایی(خشونت و پرخاشگری) و یا هر رفتاردیگری باید از طریق علوم روانشناختی و روانشناسی نوجوانان و کودکان ریشه یابی و سپس درمان شود. هنگامی که از کودک خود می پرسیم که چرا پرخاشگری میکند در جواب چیزی جز اینکه، دست خودم نبود نمیدهند و اظهار پشیمانی می کنند البته که کودک را برای درمان باید نزد یک روانپزشک ببریم. کودکان خجالتی در مکان هایی مانند مدرسه که مورد تمسخر بچه های دیگر است و نمی توانند از خود دفاع کنند، باعث پرخاشگری و خشونت در آن ها می شود. در سایت روانشناسی کودک و نوجوان با علل این اضطراب ها میتوان به خوبی آشنا شد.

دیدگاهتان را بنویسید